Średni zarobek lekarza w Polsce, na etacie w szpitalu, wynosi około 3,2 do 4,6 tysiąca złotych brutto. Jest to podstawowa pensja bez dodatkowych dyżurów czy premii. Wiele osób postronnie obserwujących sytuację służby zdrowia w Polsce mogłoby powiedzieć, że to wcale nie tak źle. Narzekania lekarzy nie dotyczą jednak wyłącznie pieniędzy, a całego systemu opieki zdrowotnej. To dlatego coraz więcej z nich decyduje się na wyjazd za granicę. Skoro jednak już wyjeżdżają, wcale nie zaszkodzi im fakt, że za granicą zarabia się zwyczajnie więcej. Ile może zarobić polski lekarz za granicą? Czy wyjazd za pracą jest w zawodzie lekarza faktycznie wart uwagi?
Zarobki lekarza w Niemczech
Niemcy od dawna deklarują chęć przyjęcia do swoich szpitali polskich lekarzy. Wiąże się to z wysokim poziomem wykształcenia, wiedzy i umiejętności prezentowanych przez naszych rodzimych specjalistów. Wielu młodych lekarzy zdecydowało się na wyjazd właśnie na zachód – tu odległość do Polski nie jest jeszcze zbyt przytłaczająca, a warunki pracy i życia przekraczają dla wielu najśmielsze oczekiwania. Oczywiście dużą rolę odgrywają także zarobki. Lekarz bez specjalizacji zarobi w Niemczech co najmniej 2,4 tysiąca euro miesięcznie. To w przeliczeniu niemalże dwukrotnie więcej niż lekarz na etacie w Polsce! A wynagrodzenia rosną przecież wraz z doświadczeniem i stażem pracy. Nawet, jeśli pod uwagę weźmiemy wyższe koszty życia za naszą zachodnią granicą, w ogólnym rozrachunku praca ta opłaca się znacznie lepiej, niż pozostanie w rodzinnym kraju.
Hojność Skandynawów
Przodująca na świecie pod względem opieki zdrowotnej Skandynawia lubi hojnie wynagradzać swoich lekarzy. Choć rynek pracy jest tu ciężki, ofert nie brakuje. Starający się o pracę w Norwegii czy Szwecji młody polski lekarz musi liczyć się z utrudnieniami, koniecznością nauki języka i nieustannym doszkalaniem się, jednak jego trudy zostaną sowicie wynagrodzone. Skandynawowie dążą bowiem do tego, by na jednego lekarza przypadało jak najmniej pacjentów. Już dziś liczba ta wynosi około 200 i nieustannie maleje. Mała liczba pacjentów to jednak nie jedyny atut pracy jako lekarz w Skandynawii. Wynagrodzenia i standard sprzętu, na jakim przyjdzie pracować lekarzowi są naprawdę godne pozazdroszczenia. W Danii lekarz ogólny może zarobić nawet 90 tysięcy euro rocznie, a kwotę tę powiększa się oczywiście o bonusy i dodatkowo płatne nadgodziny. To niezły wynik, nawet jeśli pod uwagę weźmiemy dość drogie koszty utrzymania się w krajach nordyckich.
Europejskie bogactwo
Wysokim wynagrodzeniom w Niemczech czy Skandynawii sprostały również inne europejskie kraje. Specjaliści mogą niemalże zawsze liczyć na zarobki znacznie większe, niż lekarze ogólni – zasada ta obowiązuje praktycznie w każdym kraju. Najlepszym przykładem jest tu Wielka Brytania, gdzie specjalista może zarobić nawet 6 tysięcy funtów miesięcznie. W Szwajcarii dobrze wygląda natomiast sytuacja lekarzy rezydentów – Ci mogą dostać od 3 do 6 tysięcy euro miesięcznie! Wynagrodzenie lekarzy w krajach Europejskich jest znacznie wyższe niż to, na co Polacy mogą liczyć we własnym kraju. Nigdzie nie dostaniesz mniej, niż ponad 2 tysiące euro, a to i tak wynagrodzenie za najniższą możliwą w szpitalu posadę. Kwoty te mogą przyprawiać o zawrót głowy. Czy można więc dziwić się, że rodacy tak chętnie opuszczają Polskę? Oczywiście, że nie. Martwi jedynie to, że w takim tempie emigracji w Polsce zostanie niewielu lekarzy. Już dziś na jednego lekarza przypada nawet 500 pacjentów – to jeden z najgorszych wyników na świecie, a sytuacja stale się pogarsza. Warto jednak trzymać kciuki za polskich lekarzy za granicą – w końcu robią wszystko, by ich życie było lepsze, przy okazji dbając o zdrowe i życie innych. To nigdy nie powinno podlegać krytyce.
Czy ten temat cię zainteresował? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości wyjazdu to zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy na stronie Paragona.