Jak wygląda profesjonalne doradztwo księgowe?

Doradztwo księgowe to dziś jedna z najpopularniejszych usług świadczonych firmom przez profesjonalnych doradców i biegłych rewidentów, bez względu na branżę w jakiej dana firma się porusza czy też skalę jej działalności. Decyzja o podjęciu współpracy z doradcą księgowym nie musi wiązać się z problemami finansowymi czy kłopotami z utrzymaniem porządku w księgach rachunkowych. Te, jak wiadomo, stanowią podstawę działalności każdego biznesu i jako takie muszą spełniać określone standardy i wymogi prawne – doradcy księgowi mogą w sposób przejrzysty i dokładny przeprowadzić ewidencję ksiąg i upewnić się, że wszystko jest w nich ujęte w sposób właściwy i jawny, chroniąc przy tym firmę od ewentualnych niespodziewanych problemów z brakami księgowymi. To jednak nie koniec usług doradztwa księgowego. Na czym właściwie polega, kto się nim zajmuje i dlaczego firmy powinny z niego korzystać?

Na czym polega doradztwo księgowe?

Sporządzanie raportów, prowadzenie ksiąg, zarządzanie działem kadr i płac – praca księgowych w firmie obejmuje naprawdę szeroki wachlarz zadań z wielu dziedzin rozumianych pod pojęciem finansów. Każdy, nawet najmniejszy wydatek lub przychód firmy musi przejść przez ręce księgowych i zostać odpowiednio odnotowany w księgach rachunkowych. Można więc z łatwością pokusić się o stwierdzenie, że działalność firmy bez działu księgowości jest po prostu nie możliwa. Często jednak zdarza się, że firma pogubi się w swojej księgowości lub na etapie rozwoju nie będzie w stanie przewidzieć wielu rzeczy. To właśnie tu do gry wchodzi profesjonalne doradztwo księgowe. Dodatkowym elementem doradztwa jest pomoc w doborze odpowiedniego oprogramowania do fakturowania, które dodatkowo może być w pełni zintegrowane z pracą specjalistów od rachunkowości w danym biurze księgowym.

Usługi doradztwa księgowego cieszą się ogromnym powodzeniem wśród polskich firm i przedsiębiorców przede wszystkim dzięki ogromnemu doświadczeniu i wiedzy, jaką pracujący dla biur rachunkowych specjaliści mogą się pochwalić. Pracujący w charakterze doradców ludzie to często biegli rewidenci, prawnicy i specjaliści finansowi, którzy doskonale rozumieją działania firmowe , znają nawet najbardziej szczegółowe przepisy i regulacje prawne i są w stanie wyszczególnić problemy, nad którymi należy pracować. Rola doradcy nie ogranicza się jednak do suchego przedstawiania przepisów i wiedzy firmowym działom księgowości. Doradcy księgowi mogą informować klientów o obciążeniach podatkowych, sporządzać w ich imieniu przeróżne deklaracje, tworzyć biznesplany i analizy ekonomiczne, a także zwyczajnie pomagać porządkować działania finansowe firmy i szkolić na temat innych podejść do rozwoju prowadzonej działalności.

Dlaczego warto korzystać z doradztwa księgowego?

doradztwo księgoweUmiejętność dokładnego prowadzenia ksiąg rachunkowych to jedno z kluczowych zadań działu księgowości w każdej firmie. Niezależnie od tego, czy zatrudnia ona jedną, czy pięć osób do prowadzenia rekordów finansowych, czy też outsourcinguje prowadzenie księgowości w biurze rachunkowym, firma musi znać swoje księgi na wylot i doskonale rozumieć stojące za nimi działania. Praca księgowego wymaga niezwykłej rzetelności, ogromnego doświadczenia i znajomości prawa, a także bycia na bieżąco z wszelkimi zmianami odnośnie systemów komputerowych, wymagań rynkowych czy przepisów podatkowych w danej branży. Z tego też powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na konsultowanie swoich działań z doradcami księgowymi, którzy doskonale znają i rozumieją aktualne przepisy i regulacje prawne i są w stanie udzielić porad i wskazówek odnośnie lepszego zarządzania finansami firmy. Korzystanie z doradztwa księgowego nie jest w żadnym wypadku nadprogramowym działaniem firm, które chcą być stuprocentowo pewne przejrzystości swoich finansów – na prawidłowo prowadzonych księgach zyskuje każdy przedsiębiorca na rynku.