Dlaczego firmy zajmujące się suplementami diety zatrudniają prawników?

suplementy diety

Rynek suplementów diety rozrasta się z roku na rok. Szacuje się, że do 2020 roku zyski z ich sprzedaży w Polsce osiągną nawet 5 miliardów złotych rocznie. Liczba ta tylko potwierdza, że Polacy chętnie sięgają po produkty mające uzupełnić ich dietę o minerały i witaminy dostarczane w postaci tabletek, kapsułek i innych form ogólnie kojarzonych z lekami. Suplementy to jednak nie leki, a środki spożywcze mające na celu uzupełnianie diety, więc jako takie nie podlegają przepisom prawa farmaceutycznego. Błędne pojęcie o roli suplementów diety w codziennym życiu i niewystarczające kontrole sprawiają, że na rynek suplementów może wejść dziś niemalże każdy produkt. Jak jednak zrobić to dobrze i być pewnym, że kontrola nie wykaże nieprawidłowości? Firmy zajmujące się suplementami diety myślą zgodnie: pomocy szukać należy u prawników.

Co może zrobić prawnik?

Pomoc prawnicza dla firm i przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i wypuszczaniem na rynek suplementów diety może okazać się nieoceniona zwłaszcza tam, gdzie firma ma do czynienia z rynkiem suplementów po raz pierwszy. Wprowadzenie suplementów diety na rynek wymaga dziś właściwie złożenia jednego formularza elektronicznego przez oficjalną stronę internetową Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czyli tak zwanej notyfikacji. Notyfikacja może zostać dokonana w momencie planowania wprowadzenia suplementu na rynek lub tuż przed jego wprowadzeniem i nie wymaga żadnej odpowiedzi GIS. I choć formularzy notyfikacji wpływa do GIS wiele, przedsiębiorcy w żaden sposób nie powinni dyskredytować konieczności kwalifikacji prawnej produktu. I to właśnie tu największą rolę odegrają ich prawnicy.

Prawnik współpracujący z firmą, która planuje wprowadzenie na rynek nowego suplementu diety będzie służył przede wszystkim jako formalne wsparcie prawne. Wszystkie suplementy diety, choć traktowane znacznie lżej niż lekarstwa, powinny przed wprowadzeniem na rynek spełniać wszystkie wymogi określone przez prawo polskie oraz europejskie. GIS ma prawo do wszczęcia postępowania kontrolnego w każdej chwili, a więc nawet wtedy, gdy suplement jest już w sprzedaży. Firmy współpracujące z prawnikami specjalizującymi się w prawie żywieniowym mogą więc rzetelniej sprawdzić zgodność swoich produktów z prawem i wszystkimi jego wymogami przed wprowadzeniem na rynek, by ten nie został z niego wycofany w najmniej oczekiwanym momencie.

Znakowanie suplementów diety

suplementy diety i leki w apteceZgodnie z obowiązującym w Polsce i Europie prawem, suplementy diety nie są produktem leczniczym, a środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie niedoborów w diecie. Zapis ten jest jednym z najczęściej łamanych, nierozumianych przez konsumentów przepisów. Przeprowadzono już wiele badań z których jasno wynika, że co najmniej połowa osób stosujących w swojej diecie suplementy uważa, że są one lekarstwami. To błąd, do którego eliminacji powinni przyczynić się przede wszystkim producenci suplementów.

Firmy produkujące suplementy diety zatrudniają więc prawników, których zadaniem będzie wsparcie przedsiębiorstwa na wszystkich etapach przygotowywania produktu do wprowadzenia na rynek. Oznacza to, że znający prawo żywieniowe prawnik będzie wraz z przedsiębiorcą analizował przygotowane przez markę oznakowanie produktu i pomoże przygotować opakowanie tak, by wszystkie etykiety, opakowania i ulotki zawierały wszelkie niezbędne dla konsumenta informacje oraz oświadczenia żywieniowe. Suplementy mogą zawierać w swoim składzie witaminy i składniki mineralne, które występują w codziennie spożywanych produktach. Jak sama nazwa wskazuje, suplementy mają uzupełniać niedobory w diecie i jako takie nie powinny być stosowane jako zamiennik zbilansowanej diety. Informacja o bezpiecznych granicach dziennego spożycia suplementu powinna znaleźć się na opakowaniu suplementu w formie, która będzie dla konsumenta zrozumiała. Producent suplementów nie może wprowadzać swoich klientów w błąd. Na opakowaniu musi więc znaleźć się komunikat o tym, że produkt jest suplementem diety, maksymalna porcja produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia, stwierdzenie, że suplement nie jest zamiennikiem diety oraz informacja o tym, jakie składniki odżywcze znajdują się w produkcie. Prawnicy pomagają dopilnować, by wszystkie informacje znalazły się na opakowaniu w odpowiednim miejscu i nie wzbudziły wątpliwości GIS. Ostatecznie prawnik może również reprezentować swoich klientów w postępowaniach przed Głównym Inspektoratem Sanitarnym.


Usługi prawne dla firm z branży żywieniowej świadczy Centrum Prawa Żywnościowego. Więcej informacji na temat usług dotyczących suplementów diety: sprawdź tutaj.