Jak wybrać matę do jogi?

mata joga

We współczesnym świecie, życie ludzkie przepełnione jest nieustanym dążeniem do rozwoju własnej kariery, co sprzyja powstawaniu stresu. Prowadzi to również do utraty przez człowieka wewnętrznej równowagi oraz tak potrzebnego spokoju. Ludzie potrzebują wyciszenia. To bowiem pozwala odzyskać energię, zregenerować siły i podjąć kolejne wyzwania. W związku z tym obecny człowiek szuka nieustannie sposobów na poprawę jakości swojego życia. Poszukuje odskoczni, która zapewni mu osiągniecie równowagi wewnętrznej.

Jedną z współczesnych praktyk, po którą coraz częściej sięgają ludzie zachodu jest joga. Praktyka ta jest jedną z najdawniejszych tradycji, która wpływa na samodoskonalenie się człowieka, a także uzyskanie przez niego wewnętrznego rozwoju i tak potrzebnej równowagi. Joga jest to aktywność, która jest drogą do zjednoczenia trzech elementów, ciała, umysłu, a także ducha. Pozwala zlikwidować i usunąć wszystkie napięcia pojawiające się w ciągu przeżytego dnia. W związku z tym nie ma się czemu dziwić, że jest tak popularna i każdy chce ja praktykować.

mata do jogi

Podkreślić jednak należy fakt, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak zacząć, a co najważniejsze czym kierować się przy wyborze akcesoriów potrzebnych do zajmowania się opisywaną techniką. Wydawałoby się, że są one bez znaczenia. Jednakże jest to kwestia bardzo ważna. Odpowiednio dobrane elementy wykorzystywane przy praktykowaniu określonej techniki, przyczynią się do zapewnienia większego bezpieczeństwa, co jest bardzo ważne podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń. Jedną z podstawowych akcesoriów wykorzystywanych podczas jogi jest mata.

Czym więc kierować się w wyborze odpowiedniej maty do jogi?

Najważniejszą kwestią jest to, aby zapewniała ona duży komfort oraz bezpieczeństwo. Konieczne jest, aby charakteryzowała się ona dużą przyczepnością. Ważny jest także tutaj wzrost, gdyż ciało osoby wykonującej kolejne ćwiczenia powinno mieć zabezpieczenie w postaci powierzchni maty. Kolejnym elementem ważnym przy wyborze określonego przedmiotu jest materiał, z którego został on wykonany.

Pamiętać należy, że podczas ćwiczeń skóra pozostaje w stałym kontakcie z matą. Nieodpowiedni materiał może przyczynić się do ujawnienia się reakcji alergicznych. Dlatego też warto sprawdzić czy posiada ona odpowiedni certyfikat (Oeko-Tex), co daje gwarancje przejścia produktu przez test na występowanie substancji szkodliwych, mogących wpływać negatywnie na ciało oraz organizm człowieka.

mata do jogi

Rynek przepełniony jest bogatą ofertą mat przeznaczonych do praktykowania jogi i innych aktywności. Gdy jesteś na początkowym etapie swojej przygody z jogą, zapewne nie masz zielonego pojęcia jak wybrać odpowiedni produkt dla siebie. W związku z tym, należy bliżej przyjrzeć się matom dostępnym na współczesnym rynku. Produkty określonej kategorii, oferowane obecnym klientom wyróżniają się często czterem podstawowym elementami, a mianowicie grubością, materiałem, długością, a co za tym idzie również ceną.

Grubość maty – jaka najlepsza?

Przejdźmy do pierwszego elementu, którym jest grubość materiału. Wpływa ona zasadniczo na komfort wykonywanych ćwiczeń. Pamiętać należy o tym, że im grubsza jest mata, tym zapewnioną mamy większą wygodę dla ciała, a co najważniejsze także i stawów. Grubszy materiał stanowi istotną granicę oddzielającą nas od powierzchni podłogi, jest więc dobrą izolacją od często zimniej powierzchni. Jednakże cienka mata ma także swoje korzyści. Wyróżniają się lekkością, a więc dużą wygodą przenoszenia i transportu. Jednakże nie zapewnia już takiego komfortu podczas ćwiczeń.

W sytuacji kiedy nie wiemy, która z kwestii jest dla nas istotniejsza, dobrym rozwiązaniem będzie tutaj wybór maty średniej grubości, czyli w granicach 4 do 5 mm. Pozwoli to na uzyskanie kompromisu pomiędzy takimi elementami jak komfort użytkowania, trwałość, a także ciężar. Na początek takie rozwiązanie jest dobre. Dłuższa praktyka w tym zakresie pozwoli na poznanie swojego gustu i odkrycie tego co jest dla nas najważniejsze w wyborze określonego produktu.

Materiał, z którego została wykonana

mata do jogi
Sprawdź maty do jogi na yoga-yoga.pl

Kolejnym elementem charakteryzującym współcześnie dostępne maty jest materiał, z którego produkt został wykonany. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż decyduje ona o trwałości produktu. Najpopularniejszy materiał, z którego wykonana może być mata jest PVC. Określony materiał jest najtańszy, wyróżnia się średnim poziomem antypoślizgowym oraz niewielką trwałością. Nie są one także dobre dla tych, którzy szukają rozwiązań ekologicznych. Dla osób zwracających uwagę na naturalne i bezpieczne rozwiązania, zdecydowanie lepsze będą maty wykonane z TPE czy też kauczuku.

Pierwszy z wymienionych wyróżnia się bardzo wysoką trwałością. Takie maty nie tracą kształtu, a także co ważne są przyjazne dla środowiska. Drugie z wymienionych charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością, a także odpornością na uszkodzenia. Maty wykonane z kauczuku są najcięższe oraz najdroższe, ale warte są swojej ceny. Takie maty są bardzo przyczepne, a także odpowiednie dla osób, które dużo się pocą. Świetnie nadają się do praktyki Ashtangi albo Bikram Yogi.

Długość i cena

W sytuacji trzeciego elementu, który wyróżnia maty dostępne na rynku, pamiętać należy że długość produktu powinna zapewniać ciału osoby ćwiczącej maksymalne pokrycie powierzchnią maty. Ćwiczyć powinnyśmy na macie, a nie na podłodze. W przypadku ceny produktu, powinnyśmy zachować ostrożność. Pamiętajmy, że dobrej maty nie otrzymamy w przedziale cenowym kształtującym się od 20 do 40 zł. Odpowiedni produkt, zapewniający nam bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, to cena od 70 zł w górę.

Wybór odpowiedniej maty do jogi jest bardzo ważny. Gdy rozpoczynamy z nią przygodę, to chcemy żeby ona trwała. Nie pozwólmy więc aby zła decyzja w tym zakresie przyczyniła się do naszej niechęci do praktykowania tak cudownej techniki jaką jest joga. Gdy nie potrafimy dokonać prawidłowej decyzji, warto jest skonsultować się z kimś kto nam pomoże. Takie podejście jest gwarancją sukcesu w naszym nowym wyzwaniu.