Logistyka, jest zbiorem procesów, które dotyczą planowania i realizacji zamówień klientów. My, jako klienci, widzimy tylko proces, który zaczyna się od zamówienia przez nas towaru. Następnie, możemy widzieć, w jakim stopniu nasze zamówienie zostało zrealizowane. Później otrzymujemy zamówiony towar. Jednak od strony firmy, wygląda to nieco inaczej. Od złożenia zamówienia do otrzymania towaru, dzieje się wiele procesów.
Różne są środki transportu, jakie wykorzystywane są przez firmy. Dziś, możemy zamawiać towary z drugiego końca świata. W zależności od firmy, odległości czy naszych preferencji, towar jest dostarczany samolotem, tirem czy samochodem kurierskim. Wiele jest możliwości dostarczenia towaru. Oprócz aspektu transportowania, bardzo istotne jest odpowiednie przechowywanie towarów. Logistyka zajmuje się również magazynowaniem towaru.
Procesy logistyczne mogą zostać usprawnione przy zastosowaniu Lean Managementu. Zapoznaj się z najpopularniejszym narzędziem tego systemu zarządzania – 5S.
Obecnie, coraz większą popularnością cieszą się dwie usługi – dropshipping oraz fullfilment. Są one alternatywą dla samodzielnego prowadzenia magazynu przez właściciela firmy. Ze względu na wciąż rozwijające się przedsiębiorstwa, powstawanie nowych towarów oraz coraz to nowsze sposoby marketingu, zmienia się również magazynowanie i sposób obsługi klientów. W poniżej wymienionych usługach, dostarczanie czy przechowywanie towaru, jest odmienne od znanego nam sposobu – czyli magazynowania towarów, które wcześniej zakupiliśmy w hurtowni lub gdzie indziej.
Na czym polega dropshipping?
Jest to usługa, z której najczęściej korzystają osoby zaopatrujące się w towar w wielkich hurtowniach. Coraz większa ilość hurtowni może nam zaproponować takie rozwiązanie. Na czym polega dopshipping? – Otóż, firmy, które korzystają z dropshippingu, nie trzymają towaru we własnym magazynie lub w siedzibie/ oddziale firmy. Klient, który zakupuje towar na stronie internetowej, otrzymuje go wysyłką bezpośrednio z hurtowni. My, jako właściciele firmy, by móc wysłać klientowi towar, musimy go najpierw zakupić. W momencie zakupu danego towaru, znajduje się on w części lub w całości w hurtowni.
Jakie są zalety dropshippingu?
- Gwarancja na sprzedaż towaru – mając w ofercie konkretne towary, zakupujemy go dopiero w momencie, gdy klient składa zamówienie.
- Ograniczenie kosztów – w tym przypadku, niekonieczne jest zakupywanie towaru i płacenie za niego z góry.
- Brak magazynu i jego pracowników – całą pracę magazynową wykonuje hurtownia.
- Szybszy czas dostarczenia towaru – produkty są wysyłane z hurtowni do klienta, bez konieczności dostarczenia ich najpierw do sklepu.
Usługi fullfilment
Jest to zbiór usług, w których skład wchodzą: wynajęcie powierzchni magazynowej razem ze wszystkimi pracownikami. Dodatkowo, fullfilment obejmuje korzystanie z usług kurierskich. Korzystając z usług fullfilmentu, nie musimy dbać o nic więcej, jak tylko o dostarczenie towaru. Właściciele firmy są więc odpowiedzialni za zaopatrzenie czy zlecanie magazynowi realizację zamówień. Do naszych obowiązków nie będą należeć: zatrudnianie pracowników, organizacja pracy, dbanie o magazyn itp. Również ta usługa ma swoje zalety:
- Fullfilment pozwala nam na korzystanie z pełnych usług magazynowych.
- Kontrola nad pracami w magazynie – my, jako właściciele firmy, możemy zarządzać sposobem, w jaki pakuje się paczki, jak się je segreguje itp. Sprawujemy bowiem pieczę nad realizacją zamówień, jako firma dostarczająca towar.
- Korzystając z usługi jaką jest fullfilment, możemy od razu zacząć wykonywać wszystkie prace z odpowiednią dbałością. W magazynie pracują bowiem doświadczone osoby. My, jako początkujący sprzedawcy, nie musimy więc rozpoczynać wszystkiego od nowa.
W wielu przypadkach, właściciele firm, sklepów internetowych i innych, maja trudność w wyborze pomiędzy powyżej wymienionymi usługami. Wszystkie usługi mogą mieć wady i zalety, jednak właściciele firm dopasowują usługi, które są dla nich najwygodniejsze. Logistyka, jako dział zajmujący się transportowaniem towarów, oferuje nowoczesne sposoby dostarczania ich bezpośrednio do klienta.
Właściciele firm decydują się pomiędzy dropshippingiem, fullfilmentem czy znanym wynajęciem magazynu. Warto również dodać, że dwie wyżej wymienione opcje są idealną alternatywą dla nowo rozwijających się firm. Posiadanie magazynu, w którym pracują same doświadczone osoby, pozwala nam na spokojnie zająć się zamówieniami od klientów i zatowarowanie magazynu. Z kolei brak magazynu wymaga od nas zaufania do firmy, z którą współpracujemy.