Operacje plastyczne w Polsce i na świecie – Jak je finansować?

koreanki

Medycyna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin obecnych czasów. Taki stan rzeczy z jednej strony pozwala nam na coraz lepsze i dokładniejsze leczenie różnych chorób, a nawet ratuje życie, z drugiej pozwala nam poprawić wygląd i samopoczucie. Rosnąca jakość życia oraz wzrost PKB większości państw świata sprawia, że regularnie wzrasta popyt na usługi z zakresu stomatologii, ortopedii, chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Jakie zabiegi są najpopularniejsze w Polsce, a jakie na świecie?

Operacje plastyczne na świecie

Tylko w 2014 roku wartość rynku medycyny estetycznej na całym świecie była szacowana na około 2,7 bln dolarów. Specjaliści twierdzą, że do 2019 roku wartość ta osiągnie nawet 4 bln. Rynek operacji plastycznych jest najbardziej dochodowy w Azji, gdzie stanowi on aż 44 proc. globalnych dochodów. Tamtejsze kliniki oferują swoim pacjentom takie zabiegi, których Polacy nie potrafią sobie nawet wyobrazić. Najczęściej wybierane operacje to załamywanie powiek, czyli tzw. „oushi yanpi”, wybielanie skóry, podnoszenie nosa czy też wydłużanie nóg. W samej Korei chirurdzy wyspecjalizowali się w plastyce żuchwy,  najczęściej jej zwężaniu.

zwężanie żuchwy

Okazuje się, że korekcja nosa jest najczęściej przeprowadzana w Iranie, tamtejsi chirurdzy często obsługują klientki z zagranicy, niestety w mało sterylnych warunkach. Liderem operacji powiększania piersi jest Meksyk, latynoscy chirurdzy również bardzo często obsługują klientki z zagranicy z uwagi na niskie ceny. Dla porównania, zabieg powiększania piersi kosztuje tam około 3 tys. dolarów, a w USA jest to koszt aż 9 tys. dolarów.

W Europie operacjom plastycznym najczęściej poddają się Hiszpanki, każdego roku około 50 tys. z nich decyduje się na operacje powiększenia piersi. Średni koszt takiej operacji to 6 tys. euro. W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się plastyka ust której koszt wynosi około 400 euro. Popyt na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej jest tak duży, że tamtejsze prawo zezwala na korzystanie z nich nawet 14-latkom.

Polki stawiają na piersi

Polki nie odbiegają znacznie od swoich zagranicznych koleżanek, jednak zabiegi na jakie się decydują uchodzą za bardziej „klasyczne”. Najczęstszym zabiegiem wśród Polek jest powiększenie piersi, w następnej kolejności plasuje się korekcja nosa, plastyka powiek oraz liposukcja. Wśród zabiegów z zakresu medycyny estetycznej do najczęstszych należą liftingi, wypełniacze i peelingi chemiczne.

Finansowanie operacji plastycznych

W Europie bardzo często zainteresowane pacjentki decydują się na zaciągniecie pożyczki w instytucjach poza bankowych. W Polsce płatność ratalna za zabiegi komercyjne nadal jest nowością. Okazuje się jednak, że zapewniają one bardzo duży komfort, ułatwiają całą procedurę finansowania tego typu zabiegów, a  warunki są bardzo dogodne. Większości Polek nie stać na tego typu udogodnienia, dlatego też coraz częściej interesują się one dofinansowaniem ratalnym. Na dzień dzisiejszy statystyki pokazują, że dominująca część osób korzystających z tego typu pożyczek to kobiety – aż 75% i są to najczęściej osoby w wieku od 36 do 50 lat. Jak widać są to już dojrzałe osoby, często posiadające już dorosłe dzieci. Mogą więc one sobie pozwolić na inwestycję w swój wygląd.